Buty do gry w piłkę nożną – jakie wybrać?

Precyzja wykonania butów do gry w piłkę nożną jest kluczowa z wielu powodów. Wygląd butów jest jednym z najmniej istotnych aspektów dobrych butów sportowych. Podstawą są: wygoda, komfort i bezpieczeństwo. Każdy, kto grywa w piłkę nożną lub uprawia dowolny inny sport, doskonale wie, jak wiele potrafią zmienić dobre buty. Co więcej, właściwie dobrane do nawierzchni buty nieraz są w stanie przyczynić się m.in. do szybszej reakcji, zwiększenia przyśpieszenia lub do poprawy balansu i koordynacji ruchowej. Choć czasem oznacza to np. zyskanie dodatkowej cząstki sekundy, na boisku od tego może zależeć zwycięstwo lub porażka.

Buty na naturalną, suchą trawę

Wśród obuwia, które sprawdza się w przypadku gry na naturalnej trawie, wymienia się tzw. lanki. Buty FG są najczęściej wykorzystywane do gry w futbol. Dzięki zaokrąglonym, na stałe wkręconym w podeszwę kołkom możliwe jest zachowanie przyczepności na suchej, stosunkowo miękkiej murawie. Tego typu buty najlepiej sprawdzają się w szczególności latem.

Co z trawą mokrą?

Wkręty to nieco inny typ obuwia piłkarskiego do naturalnej trawy. Sprawdzają się one na grząskiej, mokrej murawie. Utrzymanie równowagi gwarantuje im postawienie na kołki spiczaste, dłuższe niż w lankach. Są one wykonane z metalu lub aluminium. Jeśli mecz ma odbyć się po deszczu, tego typu buty znakomicie spełnią swoje zadanie. Podobnie warto na nie postawić, jeśli murawa jest zraszana.

Sztuczna nawierzchnia i turfy

Nieco inną opcją są tzw. turfy. Znakomicie sprawdzą się w przypadku sztucznej nawierzchni na orliku. Swoje zastosowanie znajdą tu krótkie wypustki, których bardzo duża liczba gwarantuje idealne rozłożenia ciężaru ciała na całej stopie. To gwarantuje nie tylko zwrotność i przyczepność, ale i amortyzację.

Piłka halowa – jakie buty wybrać?

Rosnąca popularność piłki halowej sprawia, że wiele osób woli postawić na uniwersalne buty sportowe do gry na hali. Tzw. halówki mają płaską, gumową (ewentualnie piankowo-gumową) podeszwę. Przykładem mogą być buty gola. Tego typu rozwiązanie jest o tyle dobre, że takie obuwie sprawdzi się nie tylko podczas gry, ale i również podczas codziennego użytkowania. Ten uniwersalny ich charakter sprawia, że wybór tych butów będzie doskonałym rozwiązaniem.

Wygoda i dopasowanie

Ostateczny wybór butów zależy nie tylko od nawierzchni, na której będziemy grywać, ale od naszych osobistych preferencji. Są osoby stawiające np. na obronę, którym częściej przydadzą się buty zapewniające lepszą stabilizację. Z kolei znakomite przyśpieszenie i zwrotność są potrzebne dla osób preferujących ofensywę. Niezależnie od wszystkiego decyzja powinna wynikać z tego, w jakich butach jest nam najwygodniej. Jeśli buty nie leżą dobrze na nodze, a ich podeszwa na nie odpowiada, nie będzie miało znaczenia to, że „są przeznaczone do danego typu nawierzchni”. Nie każdy lubi „korki”. Jeśli ktoś grywa rekreacyjne np. na hali, a poza tym preferuje buty umożliwiające długie spacery, z powodzeniem może postawić na halówki.