W miarę jak klimat na naszej planecie ulega znaczącym zmianom, coraz więcej państw zdaje sobie sprawę z konieczności działań, które pomogą temu zaradzić. Odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa, słoneczna, hydraliczna czy biogaz pozyskiwany ze składowiska odpadów, stają się coraz bardziej popularne. Niemniej jednak, proces ich pozyskiwania wciąż jest skomplikowany i trudny do zrealizowania ze względu na ograniczenia techniczne i prawne.
Zwalczanie globalnego ocieplenia to jeden z głównych celów Unii Europejskiej. Zamierza ona osiągnąć neutralność emisyjną już do 2050 roku. To oznacza, że ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery musi być równa ilości pochłanianego przez ekosystemy. Kwestia ta stała się szczególnie istotna w kontekście gwałtownego wzrostu temperatur na świecie. W związku z tym, kraje członkowskie UE oraz prywatne firmy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii.
Pomimo pewnych przeszkód, Polska również stawia coraz większy nacisk na rozwój energetyki odnawialnej. Przykładem mogą być tutaj farmy wiatrowe, których budowę utrudniają obecne regulacje prawne. Poza tym, osoby decydujące się na instalację paneli słonecznych spotykają się z przeciwnościami natury prawnej i ekonomicznej. Zmiana ustawy w 2022 roku spowodowała, że tego typu inwestycje stały się mniej opłacalne niż wcześniej.
Choć to wszystko możemy uznać za przeszkody, to nie zmienia faktu, że energetyka odnawialna ma potencjał, aby stać się efektywną i opłacalną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Dobrym przykładem są pompy ciepła, które są często wykorzystywane jako źródło ciepła w polskich domach. Ponadto, elektrownie wiatrowe i słoneczne, które powstały przed wprowadzeniem restrykcyjnych regulacji, wykazują wysoką efektywność.
Wielkim problemem dla producentów energii z OZE jest brak możliwości magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii oraz niewystarczająca przepustowość linii przesyłowych. Dlatego też, jeśli planujesz inwestować w odnawialne źródła energii, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy prawnej. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne – minimalizacji emisji CO2 i wykorzystywaniu taniej i czystej energii.
W 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej. Przede wszystkim, zamierza ono skupić się na obszarach wiejskich, gdzie mają powstać biogazownie i elektrownie wodne. W planach jest również modernizacja sieci przesyłowych, na którą przeznaczono ponad 10 miliardów złotych. Dzięki tym zmianom inwestowanie w panele fotowoltaiczne ma stać się opłacalne zarówno dla przedsiębiorców, jak i indywidualnych odbiorców. To jednak wymaga zmiany ustawodawstwa, dofinansowania projektów i stworzenia warunków sprzyjających inwestycjom.