Spełnione marzenia o niezwykłym domu na drzewie, dzieło kazachskiego architekta

Każde z nas w dzieciństwie chciało posiadać własny domek na drzewie – miejsce magiczne i tajemnicze, gdzie można schować się przed światem. Niestety, dla wielu dorosłych to pragnienie jest tylko mglistym echem z przeszłości. Ale istnieją również ludzie, dla których te dziecięce marzenia stają się inspiracją do działania. Almasov Aibek, architekt pochodzący z Kazachstanu, jest jednym z nich.

W sercu górzystego miasta Ałmaty w Kazachstanie, ukryty między wysokimi jodłami, znajduje się jego najnowsze dzieło – budynek konstruowany wokół 40-metrowego drzewa. Ten unikatowy projekt to cylindryczna struktura o przejrzystych ścianach, z monumentalnym pniem jodły jako centralnym punktem. Wewnątrz budynku wszystko obraca się wokół pnia: spiralna klatka schodowa oraz ściany dopasowują się do jego kształtu.

Ta przejrzysta konstrukcja nie oferuje dużo prywatności, ale daje możliwość podziwiania niesamowitej panoramy. Przeszklone ściany umożliwiają nieograniczony przepływ promieni słonecznych, a jasne, naturalne drewno użyte do wykonania podłogi doskonale komponuje się z otoczeniem. Cztery pierścienie, które owijają drzewo, pełnią funkcję kondygnacji budynku, który jest prawdziwym symbiozem z jodłowym lasem.

„Projekt został stworzony z myślą o ludziach, którzy czują silne powiązanie z naturą i są gotowi poświęcić część udogodnień współczesnego życia – mówi Almasov Aibek. – Dom powinien sprzyjać duchowemu i twórczemu rozwojowi”.