Współcześnie, coraz więcej budynków w Polsce pokrywają charakterystyczne panele fotowoltaiczne. Dzięki nim, z promieniowania słonecznego można wytworzyć energię elektryczną. Fotowoltaika powinna stać się elementem każdego gospodarstwa domowego, które ma na celu redukcję kosztów zużycia prądu.
Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej stanowią problem dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Ci poszukują alternatyw, które pozwolą im zachować niezależność od tych wzrostów. Jednym z rozwiązań jest instalacja PV, która umożliwia produkcję prądu z wykorzystaniem ekologicznych i odnawialnych źródeł energii, zwanych OZE, czyli m.in. Słońca. Dobrze dobrana do indywidualnych potrzeb instalacja fotowoltaiczna może skutecznie zasilać wiele urządzeń domowych, począwszy od sprzętu AGD oraz RTV, a skończywszy na pompie ciepła.
Zanim zdecydujemy się na montaż instalacji słonecznej warto dowiedzieć się, z jakich elementów składa się taka instalacja, umożliwiająca wytwarzanie energii elektrycznej z OZE. W skład każdej wydajnej instalacji fotowoltaicznej wchodzą następujące części:
Panele fotowoltaiczne, inaczej zwane słonecznymi, są montowane najczęściej na dachu budynku, choć zdarza się, że znajdują się na gruncie. Oprócz doboru odpowiedniej ilości i mocy instalacji, kluczowe jest także właściwe ukierunkowanie paneli oraz skierowanie ich w stronę południa lub południowego wschodu.
Stelaż montażowy i okablowanie to solidna podstawa, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne, do której mocuje się moduły słoneczne, nazywane zamiennie panelami PV lub panelami solarnymi. Niezbędne będzie również okablowanie – mocne przewody w grubej izolacji, które prowadzi się do innych części instalacji i bezpośrednio do domu.
Inwerter, zwany też falownikiem, to nieodłączny element instalacji. Jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego z paneli fotowoltaicznych w prąd zmienny, wykorzystywany do zasilania większości urządzeń i oświetlenia w domu.
Licznik dwukierunkowy jest koniecznością w przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznej typu on-grid, podłączonej do zewnętrznej sieci energetycznej. Dzięki niemu możliwe jest odprowadzanie nadwyżek produkowanej energii z możliwością późniejszego odebrania i wykorzystania jej w okresie zimowym lub jej odsprzedaży.
Magazyn energii to pojemne akumulatory, niezbędne do magazynowania nadmiaru wytworzonego prądu. W wielu przypadkach są one wręcz obowiązkowe, jeśli zamierzamy skorzystać z programu „Mój Prąd 6.0”, a moc instalacji fotowoltaicznej przekracza 20 kW.
Warto podkreślić zalety produkcji energii ze słońca. Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych przynoszą liczne korzyści dla gospodarstwa domowego, które są trudne do zignorowania. Opłacalność fotowoltaiki została wielokrotnie potwierdzona przez naukowców oraz ekspertów tej branży, a rynek tego typu rozwiązań rozwija się nieustannie. Zastosowanie nowych technologii pozwala na zwiększenie wydajności paneli oraz ilości energii przez nie produkowanej. Instalacje są praktycznie bezobsługowe, a gwarancja na panele wynosi nawet 25 lat i więcej. Wśród licznych zalet korzystania z energii słonecznej, eksperci wyróżniają:
Niższe rachunki za prąd i wymierne oszczędności. Produkcja oraz wykorzystywanie w domu energii z fotowoltaiki sprawiają, że już po krótkim czasie można zauważyć znaczną obniżkę kosztów energii. Podobnie jest w przypadku instalacji elektrycznej do ogrzewania domu – również koszty jej eksploatacji powinny się zdecydowanie zmniejszyć.
Niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców prądu. Zamontowanie efektywnych ogniw słonecznych pozwala na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców i rosnących cen prądu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji awarii sieci energetycznej i przerw w dostawach energii elektrycznej.