Zalecenia dotyczące higieny intymnej w celu zapobiegania infekcjom układu moczowego

Podtrzymywanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych to kluczowy element w profilaktyce zakażeń układu moczowego. Infekcje te są spowodowane przez bakterie, które dostając się przez cewkę moczową do pęcherza, rozmnażają się w nim, powodując stan zapalny. Efektem tego jest ból podczas oddawania moczu a nawet gorączka. Jak można więc zminimalizować ryzyko takich zakażeń? Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru produktów do higieny intymnej?

Należy podkreślić znaczenie prawidłowej higieny okolic intymnych dla kobiet. Ze względu na krótszą cewkę moczową u kobiet w porównaniu do mężczyzn, istnieje większe ryzyko zachorowania na infekcje układu moczowego. Poza okresem niemowlęctwa, zakażenia te pojawiają się aż 50 razy częściej u dziewczynek i kobiet niż u mężczyzn, stanowiąc około 81% wszystkich przypadków tych infekcji, najczęściej u kobiet między 16 a 35 rokiem życia.

Warto dodać, że infekcje układu moczowego mają skłonność do nawracania. W przypadku 30-44% kobiet po pierwszym zakażeniu, dochodzi do nawrotu infekcji, najczęściej w ciągu 3 miesięcy, a u 48% kobiet w ciągu roku. Tym samym, istotne jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki, w tym przede wszystkim staranne dbanie o higienę okolic intymnych w celu zredukowania ryzyka ponownego wystąpienia infekcji.