Anoreksja – zagrożenie dla nastolatek

Anoreksja i bulimia to niestety choroby coraz bardziej popularne. Dotyczą one bardzo często coraz młodszych dzieci, a w szczególności dziewcząt. Jak uchronić swoje dziecko przed tymi niezwykle trudnymi do wyleczenia chorobami?

Szczególnie w okresie dojrzewania młode dziewczyny pragną posiadać idealne ciało. Wzorce, jakie dostępne są w telewizji czy Internecie niestety nie sprzyjają zdrowemu stylowi życia. Chociaż w ostatnich latach modny jest zdrowy i sportowy styl życia to jednak anoreksja i bulimia nadal zbierają swoje, nieraz śmiertelne, żniwo.

Na początku zwykle choroba objawia się łagodnie. Rodzice nieraz sami wspierają swoje córki w odchudzaniu, zwłaszcza wtedy, gdy posiadają one lekką nadwagę. Nie ma w tym nic złego, jeśli odchudzanie nie przeradza się w prawdziwą obsesję. Liczenie kalorii na każdym kroku nie jest już bowiem normalne. Kolejnym etapem jest zwykle unikanie wspólnych posiłków lub spożywanie ich w samotności.

Osoby cierpiące na anoreksję czy bulimię mają zaburzony obraz własnej osoby. Wydają się one sobie brzydkie i grube, co często nie jest prawdą. Konieczne jest wtedy szybkie zdiagnozowanie choroby, ponieważ nieleczona anoreksja czy bulimia potrafią doprowadzić nawet do śmierci pacjentki.