Barwienie ubrań w warunkach domowych

Twoja ulubiona sukienka wyblakła? A mimo to nie chcesz się z nią rozstawać i chcesz dać jej drugie życie? Nic prostszego!

Możesz w bardzo prosty sposób zabarwić sukienkę na nowy, jednolity kolor.

Jak barwić ubrania?

Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka rzeczy. Do zabarwienia sukienki lub innego rodzaju ubioru potrzebujesz dwa dość duże garnki. Jeden z nich powinien pomieścić kilka litrów cieczy. Niezbędny będzie oczywiście barwnik w proszku, który możesz kupić niemal w każdym sklepie pasmanteryjnym. Zaopatrz się jeszcze obowiązkowo w ocet spożywczy oraz rękawiczki.

Gdy już masz wszystko, wlej do garnka wodę i zagotuj. Zanurz ubranie i pozostaw na około 15 minut.  Dzięki temu, włókna się rozszerza i tym łatwiej przyjmą barwnik. W międzyczasie przygotuj roztwór barwiący. Zagotuj w większym garnku około 3 litry wody i wsyp barwnik. Mieszaj dopóty, dopóki roztwór nie będzie jednolity.
Nadszedł czas na barwienie. Włóż uprzednio namoczone ubranie do garnka, zmniejsz nieco ogień i pozostaw ubranie na czas około 30-40 minut. Od czasu do czasu przemieszaj je dużą, drewnianą łyżką.

Po tym czasie zakończ gotowanie, wlej do roztworu z ubraniem kilka łyżek octu i odstaw na kolejne 30 minut. Ocet spowoduje, że barwnik się utrwali. Następnie, pamiętając, by założyć rękawiczki, wyjmij ubranie i płucz je dopóty, dopóki woda nie stanie się całkowicie czysta.

Więcej ciekawych tekstów związanych z ubraniami przeczytasz w portalu https://www.stylecity.pl/.

Czy jest jakiś prostszy sposób barwienia?

Oczywiście! Do barwienia możesz wykorzystać pralkę. Wystarczy, że wymieszasz barwnik z wodą i małą ilością octu, a następnie włączysz pranie na 30 minut w temperaturze 40 stopni, jednocześnie wyłączając wirowanie. W ten sposób zabarwionych ubrań nie musisz już dodatkowo płukać.