Oparzenia słoneczne – jak złagodzić objawy?

Lato jest niezwykle sprzyjającą porą roku pod wieloma względami. W tym czasie mamy lepszy humor, więcej energii do działania i jesteśmy zdecydowanie bardziej wydajni jako pracownicy czy też studenci. Często jednak wszechobecnie panującej beztrosce sprzyja zwiększenie naszej nieuwagi, co może skutkować zbyt długą ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Staje się ona wówczas mocno zaczerwieniona i piecze. Na jej powierzchni natomiast zauważamy charakterystyczne pęcherze. Mamy wtedy do czynienia z objawami oparzeń słonecznych. W dzisiejszym wpisie blogowym przedstawimy 5 najlepszych sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych skutków opalania i przekażemy najważniejsze informacje dot. profilaktyki. 

Czym są oparzenia słoneczne?

Definicja oparzeń słonecznych jest bardzo prosta. To nic innego jak konsekwencja długotrwałego działania promieniowania słonecznego na skórę człowieka. Jeżeli weźmiemy pod uwagę bardziej profesjonalne nazewnictwo, możemy śmiało stwierdzić, że powstawanie omawianych zmian skórnych (na których traci również nasza opalenizna) jest spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym UVB lub inaczej promieniowaniem rumieniotwórczym.

Jak złagodzić objawy oparzeń słonecznych? – 5 sposobów

Jednym z najskuteczniejszych sposobów umożliwiających złagodzenie oparzeń słonecznych jest przyrządzenie specjalnych okładów bazujących na m.in.:

  • nagietce,
  • mięcie,
  • oczarze wirginijskim.

Rekomendujemy również wykorzystać silne (i mocno skondensowane) właściwości regeneracyjne soku pochodzącego z żywego aloesu. Można go stosować zamiennie z kremami łagodzącymi zawierającymi aloes.

Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na złagodzenie oparzeń słonecznych, które warto wypróbować. Są to m.in.:

  1. posmarowanie ciała maślanką,
  2. wykorzystanie miodu na poparzone części ciała,
  3. „maseczka” z wody oraz mąki ziemniaczanej,
  4. mieszanka olejku lawendowego z miętą pieprzową,
  5. chłodny kompres (bezpośrednio po zidentyfikowaniu poparzenia).

Rekomendujemy zadbać również o profilaktykę – spożywając owoce i warzywa będące źródłem trzech istotnych witamin: A, C i E. W zależności od własnych preferencji, można zdecydować się na produkty tj.:

  • brzoskwinie, mango i papaje (główne źródła witaminy A);
  • cytryny, jabłka oraz maliny (główne źródła witaminy C);
  • jagody, jeżyny, botwina, szpinak i szparagi (główne źródła witaminy E).

Co na oparzenia słoneczne? – najważniejsze informacje

Co na oparzenia słoneczne? Należy pamiętać, że wszelkie domowe sposoby na oparzenia słoneczne wyłącznie łagodzą objawy występowania nieestetycznych zmian na skórze. Dzięki właściwemu zastosowaniu odpowiednich składników naturalnych przyspieszymy proces gojenia i skutecznie uśmierzymy bóle oparzeniowe. 

Z pomocą w oparzeniu od słońca „przychodzą” także płatki owsiane namoczone w wodzie wyróżniające się właściwościami przeciwzapalnymi (należy je trzymać od 5 do 20 minut na oparzonej części ciała).

Zapobieganie oparzeniom

Łagodzenie objawów oparzeń słonecznych to ostateczność. Najskuteczniejszym sposobem jest zapobieganie lub inaczej mówiąc zachowanie umiaru w korzystaniu z nasłonecznienia. Ze swojej strony zachęcamy przede wszystkim do stosowania wysokiej jakości kosmetyków z filtrem i unikania wielogodzinnego promieniowania słonecznego szczególnie w pierwszym tygodniu kontaktu ze słońcem.

Weźmy również pod uwagę fakt, iż promienie słońca są największe od 10:00 do 15:00. W tym przedziale czasowym uważać muszą najbardziej seniorzy, osoby zażywające leki mające działanie fototoksyczne (np. leki na cukrzycę lub leki przeciwdepresyjne) oraz dzieci.

Opalając się pamiętajmy dodatkowo o piciu dużych ilości wody (od 3 do 6 litrów na dzień).

Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu i życzymy powodzenia w łagodzeniu objawów słonecznych!