Ból dolnego odcinka pleców – co warto o nim wiedzieć?

Bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej to dolegliwość na którą skarży się coraz większa liczba pacjentów odwiedzających gabinet fizjoterapeuty. Co ciekawe, średnia wieku pacjenta oscyluje w okolicy 30 roku życia jest więc znacznie niższa niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Dlaczego temat ten jest wart uwagi i dlaczego nie wolno bagatelizować tego typu dolegliwości szczególnie u pacjentów w tym wieku? Przeczytaj!

Dolegliwości pracowników biurowych – czy aby na pewno?

Jest kilka jednostek chorobowych, między innymi zespół kanału cieśni nadgarstka, zakrzepica żył czy też wdowi garb które coraz częściej określane są mianem chorób cywilizacyjnych. Wydają się być niejako wpisane w styl życia współczesnych ludzi, którzy spędzają wiele godzin przed ekranem laptopa czy też za biurkiem. Dlaczego chorób tych nie określa się już mianem chorób pracowników biura? Ponieważ na tego typy dolegliwości skarżą się równie często nie tylko pracownicy magazynów, ale i zawodowi kierowcy.

Jak walczyć z bólem dolnego odcinka pleców?

Zdecydowana większość pacjentów w pierwszej kolejności sięga po żele i maści przeciwbólowe. Czy to źle? Tego typu preparaty poleca się raczej w przypadku dolegliwości powstałych na skutek urazu czy kontuzji. Tu mamy do czynienia z bólem o nieco innej etymologii. Dlatego też rozsądniej jest rezygnować z maści na rzecz zmiany nawyków.

Co może pomóc zmniejszyć dolegliwości?

-leżenie przodem, czyli na brzuchu, przez co najmniej 30 minut dziennie
-pływanie
-wizyta u fizjoterapeuty

Czego należy unikać?

-pozycji siedzącej
-zażywania tabletek przeciwbólowych
-ćwiczeń z obciążeniem