Co może oznaczać ból nóg poniżej kolan? Wyjaśniamy możliwe przyczyny i sugerowane metody leczenia

Doświadczenie bólu w obszarze kończyn dolnych, począwszy od kolan w dół, jest stanem zdrowia, który budzi niepokój u wielu pacjentów. Tego typu dyskomfort może być wynikiem różnych dolegliwości związanych z układem ruchu, takich jak schorzenia kręgosłupa czy urazy stawów. Ból ten może koncentrować się na stawie kolanowym, kolanie, podudziu lub skupiać się wyłącznie na łydce. Czasami ból znajdujący się poniżej kolana może wskazywać na obecność torbieli Bakera. W niektórych przypadkach bolesność nóg (zwłaszcza łydek) może towarzyszyć skurcze mięśni spowodowane np. niedoborem magnezu czy potasu.

Ból nóg w rejonie poniżej kolan jest dolegliwością zdrowotną, która wywołuje zaniepokojenie u pacjentów. Może on być sygnałem chorób układu ruchu – wiele z nich dotyczy kręgosłupa i stawów, ale także może być objawem chorób naczyniowych. Ból ten może obejmować zarówno staw kolanowy, kolano, podudzie, jak i same łydki.

Jeżeli pacjent doświadcza długotrwałego dyskomfortu, zaleca się skontaktowanie z odpowiednim specjalistą. Przewlekłe bóle nóg mogą bowiem sugerować szereg różnych schorzeń, takich jak:
urazy lub przeciążenia stawów lub mięśni,
choroby stawów,
problemy z kręgosłupem,
choroby naczyniowe (objawiające się pieczeniem nóg poniżej kolan),
zaburzenia metaboliczne,
systemowe choroby (np. cukrzyca, alkoholizm, reumatyzm, dna moczanowa),
wady lub deformacje stóp (np. płaskostopie),
nowotwory.

Co więcej, intensywny ból nóg począwszy od kolan w dół często promieniuje z uszkodzonego obszaru ciała do innych miejsc. To poszerza zakres schorzeń, które mogą być potencjalną przyczyną dolegliwości.