Czym jest zjawisko retencji wody w organizmie i jakie są jego przyczyny?

Retencja wody w organizmie, czyli stan, gdy nasze ciało zaczyna gromadzić nadmiar płynów, to dolegliwość, która dotyka głównie kobiety. Istnieją różne czynniki prowadzące do tego stanu, ale najważniejszymi są: nieadekwatna dieta bogata w sól, a uboga w potas oraz niewystarczająca ilość spożywanych płynów. Odpowiednie nawodnienie ciała, spożywanie pokarmów bogatych w potas i regularna aktywność fizyczna to kluczowe elementy zapobiegania temu problemowi.

Zatrzymanie wody w organizmie jest wynikiem procesu, podczas którego nasze ciało gromadzi nadmiar płynów poza naczyniami krwionośnymi, kumulując je w tkankach. Powoduje to wystąpienie szeregów objawów takich jak obrzęki, opuchlizna, a nawet wzrost masy ciała. Do innych symptomów można zaliczyć poczucie ciężkości, osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie i generalne pogorszenie samopoczucia. Przyczyny tego stanu są zróżnicowane:

– Nieodpowiednia dieta: zbyt duże spożycie sodu, zbyt małe ilości potasu, niewystarczające nawodnienie organizmu, rygorystyczne, niskokaloryczne diety oraz nadmierne spożywanie alkoholu;
– Wahania hormonalne: zbliżający się cykl menstruacyjny, ciąża czy menopauza u kobiet;
– Wysoka temperatura otoczenia: prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, spowalniając krążenie krwi i powodując zatrzymanie płynów w tkankach;
– Brak aktywności fizycznej: przewlekłe siedzenie lub stanie w jednej pozycji przez długie okresy;
– Przyjmowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy czy doustna antykoncepcja hormonalna;
– Choroby układu sercowo-naczyniowego, nerek, wątroby czy tarczycy.

Wielkość wpływu tych czynników na zatrzymanie wody w organizmie może się różnić. Dieta odgrywa jednak kluczową rolę i jeśli jest nieodpowiednio zbilansowana, może prowadzić do retencji wody. Natomiast odpowiednio skomponowany jadłospis pomaga w zapobieganiu tej dolegliwości.