Jak dieta wpływa na mózg? Co warto jeść?

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy i spożywamy ma diametralny wpływ na organizm i ciało. Z tego względu musimy zwrócić baczną uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu. Jedzenie wpływa na nasze zdrowie, ciało, jak i nasz mózg i wiele więcej rzeczy. Jak więc powinna wyglądać dieta, gdy chcemy, aby nasz mózg pracował na najwyższych obrotach?

Co warto mieć w diecie, aby zadbać o mózg?

Jeśli chodzi o mózg, to dieta jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie mózgu i jego działanie. Wiadomo to nie od dziś, a podobne artykuły dostępne np. na łamach portalu internetowego praktyczni.pl są jedynie tego potwierdzeniem. Są pewne składniki odżywcze, które szczególnie warto włączyć do diety, aby zadbać o mózg. Oto kilka przykładów:

  1. Kwasy omega-3: są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. Kwasy omega-3 znajdują się głównie w rybach morskich, takich jak łosoś, makrela i sardynki.
  2. Witamina E: jest antyoksydantem, który chroni komórki mózgu przed uszkodzeniem. Wysokie stężenie witaminy E znajduje się w tłustych owocach, takich jak awokado, orzechach i oliwie z oliwek.
  3. Witamina B12: z całą pewnością jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i nie tylko. Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jaja i nabiał.
  4. Magnez: jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Magnez znajduje się w produktach zbożowych, orzechach, ziarnach i warzywach.
  5. Fe: jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jeśli chodzi o ten składnik, to można go znaleźć głównie w mięsie, jajach, roślinach strączkowych oraz warzywach liściastych.
  6. Czarny pieprz: od wielu lat wiadomo, że jest składnikiem, który po prostu wykazuje działanie przeciwutleniające oraz pomocne dla pamięci.

Pamiętaj też o zróżnicowanej diecie, dostarczającej odpowiednią ilość witamin i minerałów, oraz unikanie tłustych i słodkich produktów, zbyt dużej ilości cukru i soli. Nie ma jednego „magicznego” produktu który poprawi zdrowie mózgu, ważne jest by dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych.