Komplikacje wynikające z zapalenia zatok – jakie zagrożenia niesie za sobą zaniedbanie leczenia?

Potrzeba leczenia zapalenia zatok wynika nie tylko z konieczności złagodzenia objawów, takich jak ból głowy czy gorączka, ale także z konsekwencji zdrowotnych, które wynikają w przypadku braku właściwej opieki medycznej. W sytuacji, gdy zapalenie zatok pozostaje niewłaściwie leczone lub jest całkowicie ignorowane, może dojść do poważniejszych komplikacji. Możliwe są sytuacje, w których stan zapalny przenosi się na inne struktury i tkanki sąsiadujące ze zatokami przynosowymi. Konsultacja medyczna jest niezbędna dla osób cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok.

Zatoki przynosowe to struktury anatomiczne o niezwykle istotnym znaczeniu dla naszego organizmu. Są to jamy powietrzne, które mają bezpośrednie połączenie z jamą nosową, pełniąc wiele kluczowych funkcji. Oprócz ochrony mózgu i innych istotnych struktur przed obrażeniami mechanicznymi, zatoki przynosowe odpowiadają również za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała oraz uczestniczą w tworzeniu i percepcji dźwięków. Dodatkowo, zatoki przynosowe pełnią funkcję filtrującą, nawilżającą i ogrzewającą powietrze, które wdychamy, skutecznie uniemożliwiając przenikanie do organizmu szkodliwych mikroorganizmów.

Przewlekłe zapalenie zatok to problem zdrowotny, który dotyka aż jedną szóstą populacji Polski. Najbardziej uciążliwe objawy tej choroby pojawiają się zwykle w okresie jesienno-zimowym, kiedy występują naprzemienne fazy zaostrzeń i łagodzenia. Pomimo tego, że najczęściej spotykanymi symptomami są ból głowy oraz katar, nieleczona choroba może prowadzić do poważniejszych komplikacji.

Ostre zapalenie zatok jest chorobą sezonową, najczęściej diagnozowaną jesienią i wiosną. W większości przypadków wywołane jest przez wirusy i często towarzyszy przeziębieniu. Początkowe manifestacje są zazwyczaj łagodne, obejmują katar spowodowany infekcją i obrzękiem nosa oraz błony śluzowej zatok. Choroba może prowadzić do niewielkiego wzrostu temperatury ciała, kataru, kaszlu nasilającego się nocą. Najbardziej nasilone objawy występują w pierwszych dniach choroby, po czym stopniowo zanikają.

Wysoka temperatura i wilgotność panująca w zatokach przynosowych stwarza sprzyjające warunki do rozwoju bakterii. Z tego powodu często dochodzi do powikłań, takich jak zakażenie bakteryjne na tle infekcji wirusowej, szczególnie w sytuacjach zaniedbania prawidłowego leczenia zatok. W takim przypadku objawy choroby zatok zaostrzają się, a wydzielina z nosa może zmienić kolor na zielonkawy.