Płyn Lugola – Naturalny preparat według zaleceń Huldy Clark dla zdrowia i wellness

Roztwór jodu i potasu, znany jako płyn Lugola, cieszy się dużym uznaniem w kręgach medycyny naturalnej. Ten specyfik, rekomendowany przez wielu zwolenników terapii naturalnych, w tym także zgodnie z metodą Huldy Clark, ma wiele potencjalnie korzystnych zastosowań dla zdrowia. W tym tekście przybliżymy co to jest płyn Lugola, jak go przygotować zgodnie z wskazówkami Huldy Clark oraz omówimy jego możliwe zastosowania dla zdrowia.

Określenie „płyn Lugola” odnosi się do roztworu stworzonego z połączenia jodu i potasu jodidu w wodzie. Produkt ten swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu chemikowi o nazwisku Jean Lugol, który opatentował go w 1829 roku. Jod jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest on szczególnie istotny dla gruczołów tarczycy, gdzie bierze udział w produkcji hormonów regulujących wiele procesów metabolicznych.

Płyn Lugola znajduje zastosowanie przede wszystkim jako wsparcie dla funkcji tarczycy, poprzez dostarczanie niezbędnego dla jej pracy jodu. Suplementacja płynem Lugola może być korzystna szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy. Jod, obecny w płynie, wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwpasożytnicze, co przekłada się na używanie go do dezynfekcji drobnych ran, skaleczeń czy infekcji skóry. Hulda Clark, ceniona autorka publikacji na temat naturalnej medycyny, twierdziła również, że płyn Lugola może pomagać w usuwaniu toksyn z organizmu.

Wśród zwolenników medycyny alternatywnej można spotkać opinie, że płyn Lugola ma szerokie zastosowanie i może pomóc w leczeniu takich dolegliwości jak grzybice, infekcje drożdżakowe czy zatrucia toksynami. Płyn Lugola przygotowuje się zgodnie z instrukcjami zaproponowanymi przez Huldę Clark. Składniki niezbędne do jego wykonania to: 40 gramów jodu (preferowane jest użycie formy krystalicznej), 80 gramów potasu jodidu oraz 1 litr wody destylowanej.

Proces przygotowania polega na rozpuszczeniu 40 gramów jodu w 500 ml wody destylowanej (może to trwać kilka godzin ze względu na trudno rozpuszczalny jod), następnie rozpuszcza się 80 gramów potasu jodidu w pozostałych 500 ml wody destylowanej. Po rozpuszczeniu obie substancje łączy się i dokładnie mieszając. Gotowy roztwór przechowuje się w ciemnym miejscu, z dala od promieni słonecznych, co wynika z wrażliwości jodu na światło.

Przygotowanie płynu Lugola jest procesem skomplikowanym i może wiązać się z pewnym ryzykiem. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od medycyny naturalnej przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii związaną z płynem Lugola.