Zła dieta przyczyną wielu chorób

Przyczyną wielu chorób jest zła dieta – uboga w witaminy, ale za to bogata w tłuszcze. Na szczęście co raz modniejszy staje się zdrowy styl życia – co raz więcej na ten temat możemy przeczytać w Internecie oraz prasie.

Moda na zdrowe odżywianie jest jak najbardziej godna pochwały, gdyż jego sposób ma bezpośredni związek z funkcjonowaniem naszego organizmu oraz wpływa na nasze samopoczucie. Sporą część uwagi zaczęto zwracać na problem otyłości; otyłość jest przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości. Nadwaga przyczynia się do skrócenia okresu remisji w schorzeniach przewlekłych – np. leczenie łuszczycy czy reumatyzmu przynosi dużo lepsze efekty, gdy pacjent utrzymuje odpowiednia dla siebie wagę. Dodatkowe kilogramy negatywnie wpływają na stawy – zwłaszcza na stawy kolanowe, które narażone są na największe obciążenie. Niektórzy lekarze twierdzą, iż jeśli osoba otyła pozbędzie się jednego kilograma nadwagi, jej stawy odczują ulgę, jakby zrzuciła dwa. Niestety zwalczanie problemu otyłości ma także drugą, ciemną stronę medalu – przez boom na bycie szczupłym i zgrabnym, wiele dziewcząt popada w anoreksję. Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, jest to choroba o podłożu psychicznym – osobą nią dotknięta odmawia sobie jedzenia i pragnie być najszczuplejszą, jak to możliwe.

Stopniowe wyniszczanie organizmu trwającą nawet kilka lat głodówką doprowadza do rozwoju wielu schorzeń. Odnotowuje się również wiele przypadków śmierci osób chorych na anoreksję. Należy pamiętać, aby w każdej diecie zachowywać zdrowy rozsądek.