Czy w zdrowym stylu życia jest miejsce na używki?

Używki niewątpliwie kojarzą się z czymś negatywnym, wręcz destrukcyjnym. Mimo tego, że niemalże wszyscy czasami z nich korzystają, mało kto przyznaje się do tego otwarcie, bo każdy wie, że zdrowy styl życia absolutnie nie wiąże się ani z narkotykami, ani z alkoholem, ani z papierosami.

Spośród wszystkich używek tak naprawdę wyłącznie czerwone wino można uznać za coś w miarę zdrowego, co wynika z faktu, że zawiera ono pewien specjalny przeciwutleniacz, czyli resweratrol. Najbardziej groźne są natomiast papierosy. Oczywiście narkotyki czy dopalacze szkodzą od nich jeszcze bardziej, ale problem z papierosami jest taki, że ci, którzy je palą, potrafią je palić dosłownie non stop. Zawodowi palacze opróżniają paczkę dwudziestu papierosów w ciągu dosłownie dziesięciu godzin. Taka ilość nikotyny wprowadzana dzień w dzień do organizmu nie może pozostać dla niego obojętna.

Zdrowy tryb życia absolutnie nie może uwzględniać papierosów. Jak jednak z nich zrezygnować? Przede wszystkim do pokonania jakiegokolwiek nałogu bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Niektórzy nie chcą rzucać palenia, bo wydaje im się, że skoro palili przez całe swoje życie (np. kilkanaście czy kilkadziesiąt lat), nagłe pokonanie nałogu nie zrobi różnicy ich zdrowiu. A jednak zrobi. Jak się okazuje, już po ponad dobie od wypalenia ostatniego papierosa płuca samoistnie się oczyszczają i regenerują. Oczywiście proces ten trwa i pewnych skutków wypalenia setek papierosów nie da się zniwelować, jednakże nie jest to dobry powód do tego, by nie zwalczać swojego nikotynowego uzależnienia. Każdy jest w stanie to zrobić. Wystarczy spojrzeć na setki byłych palaczy, którym udało się dosłownie z dnia na dzień pożegnać z papierosami. Zdrowy styl życia nie polega oczywiście na samych wyrzeczeniach, jednakże nikotyny nie należy uznawać za substancję „przyjemną”.

Nie ma w niej tak naprawdę niczego fajnego. Człowiek nie sięga po papierosa dlatego, że ma na niego ochotę, a dlatego, że zostaje do tego zmuszony przez swoje uzależnienie.

One thought on “Czy w zdrowym stylu życia jest miejsce na używki?

Dodaj komentarz