Podróżowanie przez smaki – odkrywaj regionalne potrawy z różnych zakątków Polski

Tańcząc flamenco w Hiszpanii, kupując cygara na Kubie czy degustując pizzę we Włoszech, doświadczamy autentyzmu, który jest kwintesencją prawdziwej podróży. Choć globalizacja zaciera granice, warto zanurzyć się w kulturze miejsca, które odwiedzamy. Podobnie jest z Polską – mimo lat komunistycznego homogenizmu, odradza się tu kulinarny regionalizm. Każdy region naszego kraju, ze swoją unikalną historią i kulturą, oferuje charakterystyczne dla siebie specjały. Podróżując po Polsce, koniecznie odwiedź lokalne restauracje i spróbuj regionalnych dań.

Kuchnia śląska jest wyrazem głębokiego przywiązania mieszkańców tego regionu do tradycji. Kluski śląskie z dziurką okraszone słoniną to kulinarna ikona Śląska. Rolada wołowa i czerwona kapusta to kolejne dania nieodłącznie wpisane w tradycję tego regionu. Wyjątkowo prosta wodzionka przygotowywana jest z czerstwego chleba, wrzątku, czosnku i smalcu. Kotlety mielone, znane na Śląsku jako karminadle, to kolejny smaczny przysmak. Nie można zapomnieć o niedawnym dodatku do listy produktów tradycyjnych – śląskim krupnioku. Na deser koniecznie trzeba spróbować szpajzy, jajecznego deseru z żelatyną i skórką cytrynową. Aby ułatwić turystom odkrywanie tych smaków, utworzono szlak kulinarny „Śląskie Smaki”.

W Zakopanem nie sposób ominąć oscypków, złocistych serów wytwarzanych z owczego mleka. Te górskie sery są symbolem nie tylko Podhala, ale i całej Polski. Mleko z lokalnych hodowli owiec jest także używane do produkcji bundzu i bryndzy. Kuchnia Podhala przez wieki opierała się na prostych składnikach dostarczanych przez lokalne gospodarstwa. W jej kanonie znajduje się również kwaśnica, zupa przygotowywana z kwaszonej kapusty, wody i ziemniaków.

Mazurskie dania stanowią wyjątkową mieszankę polskiej i niemieckiej kultury kulinarnej. Lasy i jeziora dostarczają dziczyzny, ryb, grzybów i owoców, z których przyrządzane są znakomite potrawy. Niewątpliwie królują tu zupa rybno-rakowa oraz małe pierogi zwane dybdzalkami.

Stolica Polski, Warszawa, jest miejscem gdzie różnorodność tradycji kulinarnych jest najbardziej widoczna. Kuchnia mazowiecka czerpie inspiracje z różnych regionów, a także od gości z zagranicy. Tradycyjne specjały warszawskie to m.in. jesiotr w śmietanie, flaki warszawskie i karp po żydowsku.