Portret borsuka – fascynujące fakty i interesujące obserwacje

Jesteś dbającym o szczegóły posiadaczem M4? W takim razie mogłoby się wydawać, że doskonale zrozumiesz borsuka. Ten drapieżnik uważany jest za jedno z najczystszych stworzeń na naszej planecie. Borsuk, który sprząta swoje gniazdo, nie jest rzadkością, a wręcz codziennością. Ale to nie koniec jego zalet – jest również znany jako wyjątkowy „lekarka natury” wśród innych zwierząt.

Borsuk, czyli Meles meles, jest największym gatunkiem należącym do rodziny łasicowatych na terenie Europy. Zdarza się, że osiąga wagę do 25 kg, chociaż średnio jego ciężar oscyluje w granicach 15-18 kg. Samice tego gatunku są zwykle mniejsze od samców. Borsuk może mierzyć do 90 cm długości, natomiast jego wysokość przy kłębie mieści się w zakresie 25-35 cm. Co dokładnie go charakteryzuje? Niewątpliwie czarno-białe pasy na głowie stanowią istotny element identyfikacyjny tego zwierzęcia.

Nie można jednak pomylić postury borsuka z sylwetką atlety. Nie jest zwierzęciem zapalonym do szybkiego biegu czy dynamicznego stylu życia. Każdy, kto miał okazję spotkać go w naturalnym środowisku, wie, że borsuk rzadko ucieka. Zamiast tego, jeśli napotka przeciwnika, stara się go ominąć lub po prostu zignorować.