Historia i pielęgnacja poinsecji – gwiazdy betlejemskiej, symbolem Bożego Narodzenia

Gwiazda betlejemska, znana również pod nazwami takimi jak: poinsecja, wilczomlecz nadobny czy euforbia piękna, jest znanym w Europie symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Od lat 50-tych XX wieku zdobi europejskie domy, wprowadzając atmosferę świąteczną. Ale skąd pochodzi ta roślina i jak o nią dbać, aby przez cały rok cieszyć się jej pięknem?

Pierwotnie poinsecja jest rośliną z Ameryki Środkowej. Aztekowie nazywali ją ,,płonącym kwiatem” i wierzyli, że intensywny czerwony kolor jej liści jest wynikiem krwi bogini, która ze złamanego serca krwawiła na ziemię. Nazwa „poinsecja” pochodzi od nazwiska Joela Poinsettego – meksykańskiego dyplomaty i botanika. To on jako pierwszy sprowadził tę roślinę do Stanów Zjednoczonych.

Podczas swojej podróży po Meksyku Poinsette poszukiwał nowych gatunków flory. W jednej z takich wypraw, dokładnie w 1828 roku, natrafił na krzew o czerwonych, dużych kwiatach. Zaintrygowany jego urodą, zabrał ze sobą kilka sadzonek i przewiózł je do swojej szklarni w Południowej Karolinie. Nazwa botaniczna gwiazdy betlejemskiej, Euphorbia pulcherrima, została nadana przez Wilenowa – niemieckiego botanika. Oczarowany pięknem rośliny, nadał jej nazwę oznaczającą w tłumaczeniu „bardzo piękna”.