Zalety spożywania mąki migdałowej i jej wpływ na zdrowie człowieka

Mąka migdałowa, słynąca ze swojego słodkiego posmaku i białości, zdobywa coraz więcej zwolenników jako zdrów alternatywa dla konwencjonalnej mąki z pszenicy. Ten substytut sprawdza się doskonale w różnorodnych przepisach kulinarnych. Przejdźmy więc do analizy korzyści zdrowotnych wynikających z jej spożycia, a także do omówienia procesu jej domowej produkcji.

Pierwsze dokumentowane zastosowanie mąki migdałowej przypada na trzynastowieczne Włochy. Była ona nieodłącznym składnikiem włoskiego deseru frangipane, który składał się z takich składników jak mąka migdałowa, masło, cukier oraz jajka. Ciekawostką jest fakt, że wielkim fanem tego ciasta był św. Franciszek z Asyżu. Mimo, że pochodziła z Italii, mąka migdałowa cieszyła się dużym powodzeniem również poza granicami tego kraju, gdzie była chętnie wykorzystywana do zagęszczania zup i sosów.

Mąka migdałowa charakteryzuje się imponującymi wartościami odżywczymi. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych jedno- i wielonienasyconych, a także dostarcza organizmowi błonnika i szereg cennych minerałów. Zasługuje na uwagę również jej zawartość antyoksydantów, które neutralizują stany zapalne w organizmie. Z racji niskiego indeksu glikemicznego, jest często polecana jako składnik diety ketogenicznej. Dodatkowo, ze względu na brak glutenu, jest bezpieczna dla osób z nietolerancją tego białka.

Regularne wprowadzenie mąki migdałowej do menu przynosi wiele korzyści zdrowotnych, tj.:
– ograniczenie ryzyka zachorowania na raka piersi,
– wsparcie w procesie redukcji nadciśnienia tętniczego,
– ochrona przed początkiem choroby Alzheimera,
– pomoc w procesie odchudzania poprzez wysoko zawarty w niej błonnik,
– wspieranie kontroli poziomu cukru we krwi, co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy,
– spowolnienie procesów starzenia organizmu dzięki chronieniu go przed wolnymi rodnikami,
– redukcja ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz pomaganie w utrzymani niskiego poziomu cholesterolu we krwi,
– ochrona tętnic przed miażdżycą dzięki wysokiej zawartości witaminy E.