Jak poprawić wytrzymałość?

Uprawiając sport, a w szczególności, kiedy naszą pasją jest bieganie, ale oczywiście nie tylko, bo dobra kondycja jest potrzebna w każdej dyscyplinie sportowej, chcemy tak wytrenować swój organizm, abyśmy mogli biegać więcej i pokonywali coraz dłuższe dystanse.

Tak jak za bardzo szybkości nie można wytrenować, gdyż jest ona wrodzona, możemy tylko poprawić technikę biegu, tak już wytrzymałość jest do wyćwiczenia, trzeba tylko podjąć odpowiednie ku temu kroki. Najlepiej nie samodzielnie, tylko pod okiem doświadczonego trenera.

Trening wytrzymałości – korzyści dla naszego ciała

Głównym celem wyżej wymienionego ćwiczenia jest poprawa wydolności mięśnia sercowego oraz całego układu krążenia. Taka aktywność fizyczna wpływa także korzystnie na pracę płuc. Każdy z nas ma swoje indywidualne marzenie, podejmując się treningu wytrzymałościowego.

Jeden chce na przykład zrzucić zbędne kilogramy, drugi przygotowuje się to tego, żeby przebiec maraton. Trening wytrzymałościowy, zwany również aerobowym albo tlenowym, najlepsze efekty daje wtedy, gdy nasze tętno podczas ćwiczeń jest umiarkowane, czyli utrzymuje się pomiędzy 120 a 140 uderzeń na minutę.

Do najbardziej popularnych aktywności ruchowych wpływających na to, iż wytrzymałość fizyczna wzrasta, trzeba zaliczyć między innymi: marsz, bieg, jazdę na rowerze, pływanie oraz wszelkiego rodzaju gry sportowe.

Więcej o zdrowym stylu życia przeczytasz w portalu https://prank.pl/.

Rodzaje treningu wytrzymałościowego

Generalnie wyróżnia się 3, a mianowicie:

  • ćwiczenia ciągłe – trening o niskiej intensywności wykonywany przez dłuższy czas,
  • zmienne – łączenie ćwiczeń o różnym natężeniu, choćby na przemian marsz i bieg,
  • powtórzeniowy – przeznaczony dla osób o dużym stopniu wytrenowania, bardzo intensywny, serie krótkich ćwiczeń wysiłkowych z przerwami, aby tętno wróciło do poziomu umiarkowanego. Zaleca się 25 powtórzeń w serii.