Migdałowy napój jako zdrowa alternatywa dla mleka krowiego – cechy, wartość odżywcza, zastosowanie i sposób przygotowania

Napój migdałowy, nie bez powodu nazywany mlekiem migdałowym, to słodki, aksamitny w smaku i o lekkim nuty orzechowej aromat, co przyciąga zarówno dzieci jak i dorosłych. To produkt, który zyskał dużą popularność jako alternatywa dla mleka krowiego, szczególnie wśród osób cierpiących na nietolerancję laktozy czy alergię na białko mleka krowiego. Ochoczo wybierany przez wegan i wegetarian. Ale jak właściwie przygotować ten napój w domowych warunkach?

Dążenie do zdrowszego stylu życia, troska o środowisko naturalne oraz o dobrostan zwierząt to główne powody rosnącej popularności napojów roślinnych. Według opinii wielu konsumentów, mleko migdałowe wyróżnia się na tle innych napojów roślinnych najwyższą jakością pod względem smaku, zapachu oraz konsystencji. A to nie koniec jego zalet – napój ten posiada także wiele korzyści zdrowotnych:

  • ze względu na obecność witaminy E (alfa-tokoferolu) ma działanie antyoksydacyjne i chroni komórki przed negatywnym wpływem wolnych rodników,
  • obniża stężenie cholesterolu całkowitego, LDL i triglicerydów w organizmie,
  • pomaga w regulacji mikroflory jelitowej oraz poprawia perystaltykę jelit dzięki działaniu prebiotycznemu.

Mleko migdałowe to napój niskokaloryczny, niemal pozbawiony cukrów (szczególnie jeśli jest niesłodzony lub przygotowany w domu bez dodatku cukru). Z tego powodu jest zalecany osobom walczącym z nadwagą lub otyłością, a także chorym na cukrzycę typu 2 czy choroby sercowo-naczyniowe.

W 100 ml mleka migdałowego znajduje się od 13 do 46 kalorii – różnica wynika przede wszystkim z obecności lub braku dodanego cukru. Przeciętna zawartość białka w tej porcji napoju wynosi 0,8 g, tłuszczu 1,4 g, a węglowodanów 4 g.

Napoje roślinne dostępne na rynku często są wzbogacane o dodatkowe składniki takie jak: wapń, witaminy D3, E, A, B2 czy B12. Dodaje się też olej roślinny, aby ułatwić przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Migdały są cennym źródłem minerałów takich jak: wapń, magnez, żelazo, selen, potas, cynk, fosfor, mangan czy miedź. Znajdziemy w nich także sporo witaminy E i folianów. Charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczów, przede wszystkim jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które muszą być dostarczane z pożywienia, gdyż organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wyprodukować. Migdały są produktem bogatym w białko (20 proc.), które jest łatwo przyswajalne przez organizm i nie obciąża układu pokarmowego. Zawierają one także błonnik pokarmowy działający prebiotycznie na naszą mikroflorę jelitową.