Praktyka Diety Pięciu Przemian – filozofia odżywiania w harmonii z naturą

Zapomnij o rygorystycznych zasadach wielu popularnych diet, które polegają na liczeniu kalorii i restrykcyjnym ograniczaniu się. Dieta Pięciu Przemian proponuje zupełnie inną filozofię, która jest jednym ze sposobów na osiągnięcie harmonii – nie tylko z otaczającym nas światem, ale przede wszystkim z samym sobą.

Główne założenie Diety Pięciu Przemian wywodzi się z taoizmu – chińskiego systemu filozoficzno-religijnego, łączącego w sobie również dobrze nam znane elementy filozofii yin-yang. Taoistyczna koncepcja człowieka zakłada, że jest on mikrokosmosem, który naturalnie współtworzy większą całość, jaką jest przyroda i podlega jej prawom. Człowiek, jak wszystko dookoła, przechodzi cykliczne zmiany, które są jedynym pewnym aspektem wszechświata. Jesteśmy integralną częścią tego procesu i powinniśmy poddawać się jego rytmowi, wpisując się w cykl przemian.

Dla osób z Zachodu ta idea może wydawać się nieco mglista. Jednakże, gdy zaczniemy ją odnosić do konkretnych aspektów naszego życia, stanie się ona zrozumiała. Przede wszystkim, ważną sferą, gdzie możemy zastosować taoistyczną filozofię, jest nasze odżywianie. Taoistyczna dieta to przede wszystkim akceptacja zmienności pór roku poprzez konsumpcję sezonowych produktów. Oznacza to skupianie się na owocach i warzywach, które są dostępne w danym okresie roku, czyli podczas pięciu wyraźnych sezonów: zimy, wiosny, lata, późnego lata i jesieni.

To jednak nie wszystko. Każda pora roku jest powiązana z jednym z pięciu żywiołów symbolizowanych przez: Drzewo, Ogień, Ziemię, Metal i Wodę. Co więcej, każdy żywioł jest związany z określonym smakiem. To właśnie według tej zasady komponujemy i przygotowujemy nasze posiłki. Dlaczego? Ponieważ każdy smak ma siłę odpowiadającego mu żywiołu i na swój sposób wpływa na naszą witalność.