Często zdarza się, że pacjenci skarżą się na przewlekłą biegunkę, którą można zdefiniować jako długotrwałe i uporczywe występowanie tego dolegliwego objawu. Różne są przyczyny tego stanu – obejmują one szerokie spektrum możliwości. Wiele jest typów biegunki przewlekłej, takich jak tłuszczowa, osmotyczna, sekrecyjna czy zapalna. Symptomy mogą różnić się w zależności od konkretnego rodzaju dolegliwości, ale często obejmują tłuszczowe lub wodniste stolce oraz występowanie krwi w kale. Najmłodsi pacjenci chorujący na przewlekłą biegunkę mogą także doświadczać objawów odwodnienia. Jak można radzić sobie z tym problemem i jakie są metody leczenia?
Biegunką określa się sytuację, kiedy pacjent traci kontrolę nad procesem wypróżniania, oddając stolec o luźnej konsystencji zwiększoną ilość razy dziennie. Stolec o luźnej konsystencji to ten, który ma płynną lub półpłynną strukturę. Może on występować częściej niż 3 razy na dobę i ważyć więcej niż 200 g.
Biegunka może być klasyfikowana jako ostra lub przewlekła. Pierwsza ma zazwyczaj miejsce przez mniej niż 14 dni, podczas gdy ta druga trwa dłużej niż 4 tygodnie. Wśród dolegliwości towarzyszących biegunce znajdują się: ból, nieprzyjemne uczucie ciśnienia w obrębie odbytu, dyskomfort oraz nietrzymanie stolca.
Przewlekła biegunka jest kategoryzowana według różnych rodzajów: sekrecyjna (wydzielnicza), osmotyczna, zapalna i tłuszczowa.
Biegunka sekrecyjna jest efektem działania różnych czynników takich jak leki, toksyny, kwasy żółciowe, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe a także pojedynczych typów nowotworów. Szczególnie często jest wywoływana przez przeczyszczające środki pobudzające, takie jak bisacodyl, sennozydy czy aloes.
Do toksyn prowadzących do przewlekłej biegunki zalicza się nadużywanie alkoholu. Problemy z wchłanianiem kwasów żółciowych mogą powodować przewlekłą biegunkę. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy stężenie bakterii w jelicie jest zbyt duże, występuje zapalenie jelita krętego lub kiedy zostało przeprowadzone chirurgiczne usunięcie części jelita krętego.
Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są produktem fermentacji nieprzyswojonych dwucukrów i błonnika pokarmowego w jelicie grubym. W rzadkich przypadkach przewlekłą biegunkę sekrecyjną mogą wywołać takie nowotwory jak rakowiak, guz gastrynowy, VIP-oma czy rak rdzeniasty tarczycy. Jednak te rodzaje nowotworów zazwyczaj dają więcej objawów, co oznacza, że sam fakt występowania przewlekłej biegunki nie musi od razu sugerować obecności nowotworu. Jeżeli jednak pojawia się szereg innych symptomów na tle wodnistej biegunki, warto zastanowić się nad możliwością choroby nowotworowej, ale tylko jako jedna z opcji do dalszej analizy. Przewlekła biegunka może utrzymywać się nawet u pacjentów przyjmujących jedynie płyny.