Wskazówki do trafnego wyboru preparatu do higieny uszu

Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak ważna jest staranna higiena uszu, szczególnie u najmłodszych. Szczególną ostrożność należy zachować przy wyborze odpowiedniego środka czystości – patyczki do uszu nie są polecane, ponieważ mogą przyczynić się do powstania tzw. czopa woskowinowego, który może przedostać się głęboko do przewodu słuchowego. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie sprayu z olejkami eterycznymi. Działa on poprzez rozpuszczanie woskowiny i umożliwia w ten sposób dogłębne oczyszczenie ucha.

Musisz pamiętać, że woskowina pełni wiele istotnych funkcji w obrębie naszego ucha: zabezpiecza błonę bębenkową przed potencjalnym uszkodzeniem, blokuje dostęp do ucha wewnętrznego dla wszelkich zanieczyszczeń oraz stanowi barierę ochronną przed działaniem bakterii, grzybów i wirusów. Gruczoły znajdujące się w przewodzie słuchowym są odpowiedzialne za produkcję woskowiny, którą naturalnie eliminuje nasz organizm na zewnątrz ucha, a tym samym oczyszcza przewód słuchowy.

Jeżeli higiena uszu jest prowadzona niewłaściwie, może to skutkować przede wszystkim zwiększoną produkcją woskowiny i jej nagromadzeniem, co prowadzi do zatkania ucha. Częstym błędem, którego należy unikać, jest wkładanie patyczka do ucha – oprócz zwiększenia produkcji woskowiny, patyczek może wpychać wydzielinę głębiej do przewodu słuchowego. Patyczki higieniczne powinny być używane jedynie do czyszczenia obrzeży ucha, a nie jego wnętrza.

Zatkane ucho woskowiną może być poważnym utrapieniem i skutkować pogorszeniem funkcji słuchowych. Właściwa higiena uszu może zapobiec konieczności płukania ucha u lekarza. Preparat do czyszczenia uszu jest szczególnie polecany w sytuacjach takich jak: nadmierna produkcja woskowiny, opór dzieci przed czynnościami higienicznymi, wrodzony zwężony przewód słuchowy, noszenie aparatów słuchowych, zmniejszona aktywność gruczołów u osób starszych powodująca wysychanie woskowiny oraz częste kąpiele i nurkowanie.